Greentech İzmir 2020

Greentech İzmir 2020

Türkiye’deki yeşil teknoloji startuplarını kurumsal aktörler ile bir araya getiren Greentech İzmir 2020 final buluşma etkinliği 27 Kasım’da gerçekleşti.

Yeşil teknoloji alanında çalışan startuplar ile bu konudaki çalışmaları takip eden kurumsal aktörleri bir araya getiren ve işbirliklerini hızlandıran Greentech İzmir 2020 etkinliği, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ReDis Innovation, Yerli Yeşil Yeni, Endeavor Türkiye ve GCIP Türkiye işbirliğiyle online olarak gerçekleşti.

Yeşil teknolojilerdeki gelişmelerden yola çıkarak hem yeni teknolojilerin sunduğu fırsatları değerlendirmek hem de sürdürülebilir kalkınmaya katkı koymak amacıyla kamu kurumları, yerel yönetimler, sanayi bölgeleri, teknoparklar ve büyük şirketler gibi kurumsal aktörlerle yeşil teknoloji startuplarını çevrimiçi ortamda bir araya getiren ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen program kapsamında gerçekleşen etkinlikte, tüm Türkiye’den belli kriterler çerçevesinde seçilen 11 startup girişimleri ve ürünleri hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

GreenTech İzmir’de geliştirdikleri yeşil teknoloji girişimlerini ve ürünlerini tanıtan startuplar AnadOlive, Bacsolution, Biolive, Car4Future, Ecowatt, Integra, Momentum Ar-Ge, Smart Garden, Solar Roof Track, Triangle Renewable Enerji, Üstün Enerji olurken çok sayıda kamu kurumu, yerel yönetim, sanayi ve ticaret odası temsilcilerinin yanı sıra İnci Holding, Tüpraş, Tekfen gibi kurumsal aktör temsilcileri de etkinliğe katılarak startup sunumlarını takip etti. Etkinliğe 66 farklı kurumdan 107 temsilci katıldı.

GREENTECH İZMİR 2020 FİNAL BULUŞMASI

27 Kasım 2020, Cuma

13.00-16:15

13.00 – 13.30 Açılış Konuşması

Dr. Mehmet YAVUZ

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri

GreenTech İzmir Hakkında Bilgilendirme Konuşmaları

Redis İnovasyon, Yerli Yeşil Yeni, GCIP Türkiye, Endeavor Türkiye

13.30 – 16.00 12 Startup Sunumu ve Her Sunumu Takip Eden Soru-Cevap Bölümleri
16.00 – 16.15 Kapanış ve Sonraki Aşamalar için Bilgilendirme
Startuplar Web-Sitesi Şehir Kısa Tanıtım
1. Üstün Enerji Mühendislik Ltd. Şti. ustunenergy.com İzmir Uluslararası Ar-Ge desteği almış, Avrupa’nın 6 ülkesine danışmanlık veren bir mikro-KOBİ’dir. Temel çalışma alanları rüzgar enerjisi ve deniz ekolojisi olup ürünleri yazılım ve yazılım kütüphanesi olarak satılmaktadır.
2. Biolive biolivearge.com İstanbul Dünyada bir ilk olarak zeytin çekirdeği (prina) atığından doğada çözünebilir antimikrobiyal biyoplastik geliştiren, elektronikten tekstile birçok sektör için üretim yapan bir startuptır. 2020 yılında pandemi sürecinde yeni buluşu olan zeytin çekirdeğinden bitkisel deri üretimini gerçekleştirmiştir.
3. Integra Bilgi ve İletişim Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. integra-pm.com.tr İzmir Enerji hasadı yapan pilsiz IoT cihazları için işletim sistemi geliştiren bir yazılım girişimidir. PureKIT (Tak ve Unut), kısa mesafe iletişim için Bluetooth, uzun mesafe için LoRaWAN gibi pilsiz ve kablosuz sensörler geliştirmektedir.
4. Car4Future Technologies car4future.tech İzmir & Berlin Elektrikli araç sürücüleri ve şirket filoları için blockchain tabanlı enerji paylaşım ağı ve kablosuz akıllı şarj çözümleri sunmaktadır. Geliştirilen kablosuz soket ile araçtan araca ve araçtan üniteye enerji transferine olanak sağlayarak enerjinin her noktada erişilebilirliğini sağlamaktadır.
5. Triangle Renewable Enerji Ltd.Şti tr-renewable.com İzmir& Kütahya Yenilenebilir enerji sistemleri için yeni nesil inverterler üreten bir girişimdir. Güneş ve rüzgâr enerjisi sistemlerinin aynı anda bağlanabildiği yeni nesil inverter ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elde edilen enerji hem yerel olarak kullanılabilmekte, hem de şebekeye satılarak gelir elde edilebilmektedir.
6. Ecowatt Ankara Akademisyenler tarafından kurulan firma, doğal sulak alanlarda süregelen biyo-elektrojenik arındırma mekanizmasından ilham alarak geliştirdiği ECOWATT teknolojisi ile sıvı organik atıkları çevre kirliliği yaratmadan yerinde biyo-elektriğe dönüştürmektedir.
7. AnadOlive Gıda ve San. Tic. Ltd. Şti. anadolive.net İzmir Zeytinyağı proses atıklarının tamamını yeni teknolojik yöntemlerle işleyip katma değerli, yenilebilir forma dönüştürerek; besin içeriği yüksek, konsantre bir lezzet olan toz zeytin üretimi yapmaktadır.
8. Solar Roof Track cyenerji.com Ankara Yenilenebilir enerji projeleri özelinde Ar-Ge ve mühendislik hizmetleri vermekte olan firma, geliştirmiş olduğu tek eksenli güneş takip sistemleri ile çatı üstü güneş enerjisi yatırımının maksimum verimlilikle elektrik üretmesini sağlayarak yatırımın geri dönüş süresini kısaltmaktadır.
9. Momentum Ar-Ge momentumarge.com.tr Ankara Projelerdeki mekanik tasarım ihtiyaçları için çözümler geliştiren firma, off-grid sahalarda sürdürülebilir enerji sağlamak için dizel jeneratörlere alternatif olarak yeni nesil akış hızlandırıcılı küçük ölçek yatay eksen rüzgar türbini geliştirmektedir.
10. Bacsolution bacsolution.com İzmir Topraklı ve topraksız tarımda kullanıma yönelik sıvı formda mikrobiyal gübre geliştiren firma tarafından dünyada uzun yıllardır kullanılan Bacillus suşlarının en başarılı yerli suşları seçilerek ticari üretim prosesleri geliştirilmektedir.
11. Smart Garden up-techlabs.com İzmir Topraksız tarım alanında öne çıkan aeroponik bitki geliştirme üniteleri tasarlayan firma, kapalı alanda bitkilere özgü LED aydınlatma ünitesiyle 12 ay hiçbir zirai ilaç kullanmadan 2 kat verimli üretim yapılabilen yeni nesil bitki üretim tesisleri geliştirmektedir.