Türkiye’nin İlk Denizüstü Rüzgâr Ölçüm Direği Aliağa’da Kuruldu

Türkiye’nin İlk Denizüstü Rüzgâr Ölçüm Direği Aliağa’da Kuruldu

İzmir, başta rüzgar enerjisi olmak üzere temiz enerji konusunda sahip olduğu potansiyel ve sektöre yönelik ekipman üretiminin kümelendiği bölge olması nedeniyle sektör paydaşları arasında “temiz enerjinin başkenti” olarak nitelendiriliyor. Temiz enerji ve temiz teknolojiler sektörünü daha ileriye taşımak hedefi ile hareket eden İzmir Kalkınma Ajansının İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde yürüttüğü “İzmir Denizüstü Rüzgâr Ölçümü Projesi” devam ediyor.

Proje kapsamında Aliağa açıklarında bulunan Küçük Ada’ya 40 metre uzunluğunda bir denizüstü rüzgâr ölçüm direği kurulumu gerçekleştirildi. Ölçüm direği üzerinde bulunan hassas cihazlar sayesinde bölgenin rüzgâr kapasitesiyle ilgili veri toplanmaya başlandı. 1 yıl boyunca toplanacak veriler sektör ile paylaşılacak ve bölgede denizüstü rüzgâr sektörünün gelişimi için gerekli modellemelerin yapılmasına katkı sağlanacak. Böylece yatırımcılar İzmir’de denizüstü rüzgâr santrallerinin kurulabileceği alanlara ilişkin bir bilgi tabanına sahip olacak.

İzmir Kalkınma Ajansı olarak, ülkemizde rüzgâr santrallerinin ilk kurulduğu il olan İzmir’in, yakın bir gelecekte kurulması beklenen ilk denizüstü rüzgâr santrallerine de ev sahipliği yapmasını hedefliyoruz. Ülkemiz ve sektör için öncü nitelikteki bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Proje kapsamında rüzgâr ölçüm direğinin kurulumunu kayıt altına alınan belgeseli buradaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.