Mesleki Eğitimin Avantajları “Meslek Liselerinin Önemi” Panelinde Konuşuldu

Mesleki Eğitimin Avantajları “Meslek Liselerinin Önemi” Panelinde Konuşuldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, mesleki eğitim algısının değişmesiamacıyla, Kalkınma Ajansları için belirlediği 2019 yılı “Geleceğim mesleğim” teması kapsamında Konak Gazi Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerine meslek liselerini tanıttık. Öğretmenlerin meslek liselerinin avantajlarını anlattığı “Meslek Liselerinin Önemi” Panelinde öğrenciler akıllarındaki sorulara yanıt bulmanın mutluluğunu yaşadı.

Gazi Ortaokulu’ndaki panelde Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri Elgin Kemahlıoğlu, Halil Kahraman ve Umut Arsan sunum yaptı. Kemahlıoğlu meslek lisesini tercih etmeyi düşünenler için tanıtım amacıyla panelin düzenlendiğini söyledi.

Meslek lisesini tercih eden öğrencilerin daha sonra kendi alanında iş hayatına atılabileceğini, iki yıllık meslek yüksek okullarına ya da dört yıllık üniversitelere gidebileceğini belirten Kemahlıoğlu, akademik kariyer konusunda öğrencilerin kayıpları olmadığını vurguladı, “Ancak isterseniz meslek sahibi olarak hayalinizdeki mesleği 10 yıl değil 3 yıl sonra kazanmış olabilirsiniz” dedi. Meslek liselerinin diplomanın yanında işyeri açma belgesi ile Avrupa Birliği’nde geçerliliği olan bakanlık imzalı Europass belgesi de verdiğinin altını çizen Kemahlıoğlu, 4 yıllık meslek lisesi eğitiminde 10’uncu sınıfta alan seçimi yapıldığını, 11’inci sınıfta dallara ayrıldığını anlattı, “12’nci sınıf artık para kazanma zamanı. Öğrenci haftanın üç günü bir işletmede staj yapıyor, asgari ücretin üçte birinden az olmamak üzere maaş alıyor, sigortası 10’uncu sınıfta başlarken, üniversiteye yönelik temel derslerinizi de okulda almaya devam ediyorsunuz” dedi.

LİSE BİTİMİNDE ALTIN BİLEZİK

Meslek lisesi çıkışlı öğretmen Umut Arsan da meslek liselerinin dezavantajlı değil aksine avantajlı olduğunu, Anadolu lisesindeki derslerin meslek liselerinde de okutulduğunu, üniversitelerde de meslek derslerine daha donanımlı girdiklerini anlattı. Arsan, “Anadolu ya da fen lisesindeyken henüz meslek seçimi yapmamış oluyorsunuz. Ama meslek lisesinden mezun olunca bir altın bileziğiniz oluyor. Meslek lisesinden mezun olduğunuzda üniversitede istediğiniz alanlarda da tercih yapabiliyorsunuz. Bazı alanlarda öncelikle tercih ediliyorsunuz. “ diye konuştu.

Meslek lisesi mezunu öğretmen Halil Kahraman da gençlere “Detaylı düşünün, ailenizle, rehber öğretmeninizle konuşun, iyi karar verin, doğru seçim yapın. Hedefinize ulaşmanız daha kolay olur. Mühendislik fakülteleri meslek lisesi öğrencilerine kontenjan açıyor. Böyle bir avantajı var” dedi.

Soru cevap bölümünde öğrenciler, öğretmenlere soru sormak için yarıştı. Kemahlıoğlu, öğrencilerden gelen bir soru üzerine “Meslek lisesi tercihinde gençlerin en tedirgin olduğu konu akran baskısı. Meslek seçiminde özgür olun. Kimseye bakmayın. Kalbinizde hangi meslek varsa ona yönelin. Ailenizi ikna edebilirsiniz” diye konuştu.