Liseli Girişimciler Avrupa Şampiyonu Oldu

Liseli Girişimciler Avrupa Şampiyonu Oldu

Ajansımız iş birliğinde düzenlenen GençBizzLise Girişimcilik Programı’nda ülkemizde kurulan 500 girişim arasından birinci olan öğrenciler, Avrupa’da da liseli girişimcilerin kurduğu 30 bin işletmeyi geçerek şampiyonluk ipini göğüsledi. Gençlerimiz ayrıca ‘FedEx Özel Ödülü’ne de layık görüldü.

Türkiye’de ilkokuldan lise son sınıfa kadar çocukların finansal okur yazarlıklarını geliştirmek ve girişimci zihin yapısına sahip bireyler olarak onları hayata hazırlamak amacıyla çalışan Genç Başarı Eğitim Vakfı bu yıl 39 Avrupa ülkesinin katılımı ile düzenlenen Avrupa Yılın Şirketi Yarışması’nda Entella Ekibi ile şampiyonluk ipini göğüsledi.

Genç Başarı Eğitim Vakfı, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve Ajansımızın da iş birliği ile düzenlenen GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile yüzde 95’i devlet okulu öğrencisi olmak üzere liselerde şirket kurdurarak gençlere girişimcilik deneyimi kazandırıyor. Vakıf, bu girişimler arasında bir de yarışma düzenliyor. Bu yarışma sonunda farklı kategorilerde de değerlendirilen girişimler arasından seçilen bir liseli girişim Türkiye birincisi oluyor. Aynı şekilde, Avrupa’nın 39 ülkesinde de benzer yarışmalar düzenleniyor ve ülke birincileri her yıl Avrupa çapında düzenlenen ‘Yılın Şirketi Yarışması’na katılıyor.

Entella GençBizz Şirketi bu yıl Fransa’nın Lille şehrinde düzenlenen final etkinliğinde, geliştirdikleri deniz yüzeyindeki katı atıkları toplayan düşük maliyetli filtre sistemi ile Avrupa Birincisi seçilerek Türkiye’ye ilk kez bu büyük gururu yaşattı. Türkiye’de 500, Avrupa’da ise 30 binden fazla girişimi geride bırakan Genç Başarı Eğitim Vakfı-‘Entella GençBizz Şirketi’ Avrupa Şampiyonu olarak isimlerini tarihe yazdırdı.

Genç Başarı Eğitim Vakfı GençBizz Lise Girişimcilik Programı ülkemiz genelinde, 2018 -2019 Eğitim Öğretim dönemi süresince başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere programın uygulandığı 22 ilimizin Milli Eğitim Müdürlükleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, Citibank, Bayer, İnter Kargo, Manpower Group, Destek Patent, Familup, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi işbirliği ve destekleri ile uygulandı.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın 2019 yılı içinde İzmir’de gerçekleşen faaliyetleri kapsamında 114 adet GençBizz Şirketi kurulurken, programa 2000’in üzerinde öğrenci ve 100’ün üzerinde öğretmenin katılımı sağlandı. 400 öğrencinin katılımıyla Sağlık, Tarım, Enerji ve Çevre Teknolojileri, Sıfır Atık başlıklarında 4 farklı İnovasyon Kampı düzenlendi. Programın Türkiye Finali 12 ilden seçilen 35 şirketin katılımıyla ilk kez İzmir’de gerçekleştirildi.