IZTECH RoboLeague 2019, Enerji ve Çevre Teknolojilerini Robotik Teknolojisi ile Buluşturdu

IZTECH RoboLeague 2019, Enerji ve Çevre Teknolojilerini Robotik Teknolojisi ile Buluşturdu

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nin (İYTE) düzenlediği IZTECH RoboLeague 2019 kapsamında, Ajansımızın, Teknopark İzmir iş birliği ile organize ettiği 36 saatlik “Robothon”, birbirinden ilginç tasarımları çeşitli sektörlerin temsilcileriyle buluşturdu.

IZTECH RoboLeague 2019’un açılışı İYTE kampüsündeki kütüphanede yapıldı. Açılışta konuşan Ajansımız Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H. İ. Murat Çelik, kürsüye ilkokul öğrencisi yarışmacı Yusuf Açık ile birlikte çıktı. Çelik, İzmir’in çok önemli sanayi, tarım ve turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne sahip önemli bir kent olduğuna vurgu yaptı. İzmir’i AR-GE, inovasyon, girişimcilik şehri yapmak istediklerini belirten Çelik, “Yenilenebilir enerji şehri İzmir’de çevre bilinci de çok yüksek. Beş parmağında beş marifet olan sizleri, beş parmağında beş marifet olan bu şehirle buluşturmak istiyoruz. Robothon etkinliğiyle, enerji ve çevre teknolojileriyle robotik teknolojisini bir araya getirmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bize güzel bir gelecek inşa edeceğinize inanıyorum” dedi.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da yaptığı konuşmada gençlere “Lütfen beynin sınırlarını zorlayın. Hayallerinizi büyütün ve ötesine geçmeye çalışın” diye seslendi. Rektör Baran organizasyona destek veren İZKA ve Teknopark ile sponsorlara teşekkür etti.

IZTECH RoboLeague 2019 etkinliğinde, binin üzerinde katılımcı temiz ve yenilenebilir enerji alanında pek çok projeyle yer aldı.

İZKA ve Teknopark İzmir’in düzenlediği “Temiz enerji ve temiz teknolojiler” temalı Robothon fikir yarışmasında da takımlar kendilerine verilen malzemeleri kullanarak 36 saatte birbirinden ilginç tasarımlar ortaya çıkardı ve jürinin karşısına çıktı.

Robothon’da Nurgül Tosun, Ahmet Can Özbey ve Fatih Tuncay’dan oluşan Skyline ekibi, ‘APES’ isimli tasarımlarıyla birincilik ipini göğüsledi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.