“İzmir’de Alman İzleri” Kitabı Tanıtıldı

“İzmir’de Alman İzleri” Kitabı Tanıtıldı

Tarih Araştırmacısı İlhan Pınar’ın “Osmanlı Döneminde İzmir’de Bir Cemaat-İzmir’de Alman İzleri 1752-1922” kitabının Ajansımız tarafından yapılan Almanca tercümesi, Almanya İzmir Başkonsolosluğu’nun 3 Ekim Alman Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlik kapsamında tanıtıldı.

 

Ajansımızın İzmir’in tanıtımına yönelik benimsediği yeni yaklaşımın ürünü olarak hayata geçirilen, çalışmaların ilki olan, İlhan Pınar’ın İzmir’de yaşayan Alman topluluğunun yaklaşık 170 yıla yayılan tarihini kaleme aldığı “İzmir’de Alman İzleri” kitabı Ajansımız tarafından Almanca olarak basıldı. Ülkemizin turizm ve ticaret alanında en yoğun ilişki içerisinde bulunduğu ülke olan Almanya ile İzmir’in tarihsel bağlarının etkili bir şekilde vurgulandığı bu eserle, İzmir’in Alman toplumu nezdinde daha iyi tanınması amaçlanıyor. Almanya İzmir Başkonsolosluğu tarafından 3 Ekim Alman Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda tanıtımı gerçekleşen kitap başta İzmir’de yaşayan Alman toplumu olmak üzere katılımcıların beğenisini toplarken Başkonsolos Dr. Rainer Lassig konuşmasında Ajansımıza teşekkürlerini sundu.

İzmir’in zengin kültürünün bütün yönleriyle daha iyi tanıtılmasına ve bu yolla kültürel ve sosyal yaşamının gelişmesine katkı sunmayı hedefleyen Ajansımızın bu yöndeki yayınları, önümüzdeki dönemde çeşitli konu başlıklarında farklı eserlerle devam edecek.