İzmir Zaman Makinesi Yayında!

İzmir Zaman Makinesi Yayında!

İzmir’in 8500 yıllık tarihinin önemli dönemlerinin üç boyutlu olarak modellendiği ve alanında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan “İzmir Zaman Makinesi (İzmir Time Machine)” yayına girdi.

Ören yerlerini ya da tarihi mekânları gezerken birçok insan gezdiği yerin, mekânın orijinal halini merak eder ve gözünde canlandırmaya çalışır. Bu fikirden yola çıkarak geliştirilen, iki yıla yaklaşan bir çalışmanın sonunda tamamlanan ve bizleri İzmir’in 8.500 yıllık tarihinde zaman yolculuğuna çıkaracak “İzmir Zaman Makinesi”, www.izmirtimemachine.com adresinde yayına başladı.

Proje kapsamında İzmir tarihi; Yeşilova Höyüğü, Eski Smyrna Höyüğü, Smyrna Antik Kenti, Kemeraltı (17.-18. yüzyıl Osmanlı Dönemi) ve Kordon (20. yüzyıl başı Osmanlı Dönemi) olmak üzere beş ana dönem halinde çalışıldı ve bu dönemlere ait yerleşim yerleri bilimsel çalışmalardan istifade edilerek konunun uzmanı akademisyenlerin rehberliğinde üç boyutlu olarak modellendi.

Projede kullanılan teknolojik altyapı sayesinde yerli ya da yabancı turistler bilgisayarları aracılığıyla yerlerinden kalkmadan İzmir tarihinde bir zaman yolculuğuna çıkabileceği gibi şayet üç boyutlu bir gözlüğe sahipseler o dönemi deneyimleme imkânına da sahip olacaklar.

Ajansımız tarafından hayata geçirilen proje, alanında Türkiye’de ilk, sahip olduğu teknolojik altyapı ve kapsam itibarıyla da dünya ölçeğinde sayılı projeler arasında yer almaktadır.

Time Machine Europe (Avrupa Zaman Makinesi) ağına da üye olan İzmir Zaman Makinasının geliştirme çalışmaları, önümüzdeki dönemde Efes, Bergama antik kentleri ve Aydınoğulları Beyliği’nin başkentliğini yapmış Birgi ile devam edecek. Diğer yandan, üretilen içeriğin oyun yazılım sektörü tarafından kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılacak ve 2022 yılı içerisinde İzmir Zaman Makinesi NFT koleksiyonları da kamuoyu ile paylaşılacak.