İzmir Tarihi Kent Merkezi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

İzmir Tarihi Kent Merkezi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ilk adımı olan Geçici Liste’ye girme süreci başarıyla tamamlandı.

2019 yılında İzmir Valiliği’nin koordinasyonunda, aralarında Ajansımızın da yer aldığı ve kentin tüm ilgili kamu kurumları ile meslek kuruluşlarının etkin iş birliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, Kentimiz İzmir Derneği tarafından hazırlanan başvuru dosyası Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izlenen süreç ve yürütülen çalışmalar neticesinde, “İzmir Tarihi Liman Kenti” başlığıyla hazırlanan başvuru kabul edilerek İzmir Tarihi Kent Merkezi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmeyi başardı.

Yüzyıllardır kentin karakterini oluşturan tarihi liman kenti vurgusuyla UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin, önümüzdeki üç yıllık dönemde yapılacak çalışmalar sonucunda daimî listeye girmesi hedefleniyor.

Halen Bergama ve Selçuk gibi iki değeri UNESCO Dünya Mirası Daimî Listesinde olan İzmir’in, tarihi kent merkeziyle diğer zenginliklerinin de UNESCO Dünya Mirasına dahil olmasının, İzmir’in uluslararası tanınırlığının artırarak, şehrimizin ve ülkemizin turizm alanındaki hedeflerine ulaşmada büyük katkı sağlayacağı bekleniyor.