İzmir Kaynak Verimliliği Programı Başlıyor

İzmir Kaynak Verimliliği Programı Başlıyor

İZMİR SANAYİSİNDE ÇEVRESEL VE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ HAYATA GEÇİRECEK İZMİR KAYNAK VERİMLİLİĞİ PROGRAMI TANITIM TOPLANTISI
1 HAZİRAN’DA GERÇEKLEŞTİ.

İzmir’de başta sanayi ve tarım olmak üzere tüm sektörlerde sürdürülebilir üretim, endüstriyel simbiyoz ve dijital dönüşüm uygulamalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla İzmir Kalkınma Ajansı tarafından uygulanacak “İzmir Kaynak Verimliliği Programı” tanıtım toplantısı İzmir Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde, program paydaşları Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve RWTH Aachen Teknik Üniversitesi Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi işbirliğiyle çevrimiçi olarak gerçekleşti.

İzmir’deki programın hedef kitlesini oluşturan sanayi firmaları başta olmak üzere, ilgili tüm aktörlerin program hakkında bilgi sahibi olmasını amaçlayan etkinliğin açılış konuşmasını İzmir Valisi ve İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger yaptı.  2020 yılı başından beri içinde bulunduğumuz salgının tüm dünyada ekonomik çalkantılara sebep olduğunu belirten Vali Köşger, salgının dünyayı daha yenilikçi, verimlilik ve rekabet baskısı yüksek, teknolojiyi odağına alan bir yapıya doğru dönüştürdüğünün altını çizdi. Türkiye’de bu dönüşümün gerekliliği ve getireceği avantajlar konusunda farkındalığın oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Vali Köşger, “İzmir sanayisine büyük bir ivme kazandıracağına inandığımız ve önümüzdeki 4 yıl boyunca üzerinde çok detaylı çalışılarak hayata geçirilecek olan İzmir Kaynak Verimliliği Merkezi’nin İzmir ve Türkiye sanayisi için çalışan tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. ” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar İzmir Kaynak Verimliliği Programı ile çevreye saygılı üretimin, otomasyon ve dijitalleşmenin entegre bir yaklaşımla ele alınacağını belirten Yorgancılar, “İzmir Kaynak Verimliliği Programı sayesinde firmalar bugün rekabette sürdürülebilir avantajlar sağlarken, gelecekteki yeniliklerin gerektireceği değişime de kendilerini hazırlama imkânı elde edecektir.” dedi.

Toplantının devamında programın işbirliği ortakları UNDP ve Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi temsilcileri yapılacak olan çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.  Avrupa 4.0 Dönüşüm Merkezi Genel Müdürü Prof. Dr. Thomas Gartzen, Endüstri 4.0’ın çıkış noktası Almanya’daki dijital dönüşüm uzmanlığının yerelde yapılan analizler ile İzmir’in ihtiyaçlarına göre uyarlanacağını, sonunda tamamen yerli bir dijital dönüşüm merkezi kurulacağını belirtti. UNDP Türkiye Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı Arıner ise, endüstriyel simbiyoz bileşeni kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler ile İzmir’de bu konuda bir bölgesel kapasite oluşturulacağını ve pilot uygulamalar gerçekleştirileceğini ifade etti.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, uluslararası seviyede yetkinliğini kanıtlamış kurumlar ile yapılacak iş birliği sayesinde İzmir sanayisinin dönüşümü için İzmir’in ihtiyaçlarına uygun bir program tasarlandığını belirtti. Dört yıllık bir operasyonel program olarak başlayan İzmir Kaynak Verimliliği Programı’nın İzmir’de sanayicinin başvurabileceği bir ulusal kapasiteyi inşa edeceğini ifade eden Dr. Yavuz, firmalara hem teknik hem mali destek vermek suretiyle onların da bu dijital dönüşüm ve endüstriyel simbiyoz dönüşümlerine destek olmuş olacaklarını ifade etti.

Ajansımız websitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden gelişme ve güncel çalışmaların paylaşılacağı İzmir Kaynak Verimliliği Programı’nın dijital dönüşüm bileşeni kapsamındaki sorularınız için Yenilik ve Girişimcilik Politikaları Birimi (ygpb@izka.org.tr), endüstriyel simbiyoz bileşeni kapsamında sorularınız için Yeşil Büyüme Politikaları Birimi (ybp@izka.org.tr) üzerinden Ajansımız ile iletişime geçebilirsiniz.