İzmir Kalkınma Ajansı ve Gençlik Çalışmaları

İzmir Kalkınma Ajansı ve Gençlik Çalışmaları

Ajansımız çalışmalarını sürdürülebilir kalkınma hedefi doğrultusunda yeşil ve mavi büyüme yaklaşımları odağında sürdürmektedir. Gençlere yönelik çalışmalarımızda, gençlerin işgücü piyasasına hazırlanmalarını ve böylece istihdam edilebilirliklerini artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, 2021 yılı içerisinde paydaş kurumlarımızla birlikte üç projeyi hayata geçirdik.

Sektör tarafından Rüzgârın Başkenti olarak adlandırılan İzmir, rüzgâr enerjisi ekipmanları üretiminde sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa ve Akdeniz havzasının en büyük üretim merkezlerinden biri konumunda. Gençlerimizin bu sektörü daha yakından tanıması amacıyla Ajansımız koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nordex Türkiye firmasının işbirliğiyle meslek lisesi öğrencilerine yönelik Rüzgâr Türbin Teknolojisi eğitim programı düzenlendi. 6 Mayıs- 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen ve 100 öğrencinin katıldığı program kapsamında hem rüzgar enerjisi ve elektrik üretimi hakkında teorik bilgiler verildi hem de saha ziyaretleri gerçekleştirilerek öğrencilerin rüzgar enerjisi santrallerini yerinde görmesi sağlandı.

Üniversite öğrencilerine rüzgar enerjisi sektörünü tanıtmak amacıyla Windbaba Online Eğitim Platformu işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında İzmir’deki üniversitelerin sektöre yönelik ilgili bölümlerinde okuyan 101 öğrenciye 18 Mayıs – 9 Temmuz tarihleri arasında ücretsiz online eğitimler verildi. Sektörde hâlihazırda çalışan yönetici ve mühendisler tarafından sunulan eğitimler sayesinde öğrencilerin sektörle iletişim kurabilecekleri bir zemin oluşturulmuştur.

İzmir’de giderek gelişen ve istihdam imkanları artan bir diğer sektör olan yazılım sektörüne yönelik olarak Ajansımız koordinesinde Türkiye Bilişim Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, ilgili STK’lar, teknoparklar, teknoloji transfer ofisleri, meslek odaları ve sektör firmalarının işbirliği ve Dokuz Eylül Üniversitesi DEPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesi ev sahipliğinde 5-22 Haziran tarihleri arasında “Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı ve Bitirme Projeleri Ortak Sergisi” düzenlendi. Ege Bölgesi üniversitelerinin Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinin katılımıyla 10.’su düzenlenen etkinlikte eğitim, eğlence ve oyun, endüstri ve otomotiv, enerji, çevre ve tarım, savunma teknolojileri ve siber güvenlik, toplum ve sağlık vb. pek çok alanda 100’ün üzerinde proje tanıtıldı ve teknoloji girişimciliği konusunda çalışmalar yürütmek isteyen öğrenciler için de online eğitimler düzenlendi.