İzmir Kalkınma Ajansı Projeleri Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İzmir Kalkınma Ajansı Projeleri Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İzmir Kalkınma Ajansının İzmir’in yerel potansiyelini harekete geçirmek amacıyla geliştirdiği ve desteklediği projelerin açılış töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR, açılışı yapılan projelerin İzmir’in büyümesine ve gelişmesine sağlanan katkının somut örneği olduğunu ifade etti. İzmir’in son yıllarda yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirilen hamlelerle Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektöründe üretim üssü haline geldiğini, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Rüzgâr Enerjisi Meteorolojisi ve Çevresel Test ve Analiz Merkezi ile sektörün ihtiyaç duyduğu uluslararası standartlara uygun bir test ve analiz merkezinin İzmir’e kazandırıldığını belirtti. Bakan KACIR, İzmir Denizüstü Rüzgâr Ölçüm Direği projesi ile ilgili olarak “Ülkemizde denizüstü rüzgâr enerjisi alanında ilk kez gerçekleştirilen denizüstü rüzgâr test ölçüm projesi kapsamında Küçük Ada’da kurduğumuz ölçüm direği ile yıl boyunca veri topluyoruz. Sektörün gelişimi için gerekli modellemelerin ve yatırımın yapılmasına katkı sağlıyoruz. Biz bu alanda Avrupa’da en iddialı 5 ülkeden biriyiz ama gelişme hızımız gösteriyor ki Türkiye rüzgâr enerjisinde önümüzdeki 10 yıl içerisinde Avrupa’nın lider ülkesi olacaktır ve İzmir de bu liderlik sürecinin Türkiye’de öncü şehri olacaktır” dedi.
 
Toplam proje büyüklüğü yaklaşık 180 milyon TL olan ve rüzgâr sanayisinden mermer üretimine, kadın istihdamından sürdürülebilir çevre ürünlerine dek İzmir’in farklı ihtiyaçlarına cevap veren 12 projenin tanıtım filmini  bağlantıdan izleyebilirsiniz.