İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları Kamuoyu İle Buluşuyor!

İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları Kamuoyu İle Buluşuyor!

İzmir, 8.000 yılı aşan tarihiyle Akdeniz Havzasının kadim şehirlerinden biri. Kuruluşundan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimiz oldukça zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip.

İzmir’in iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmasına destek vermek üzere 2006 yılında kurulmuş olan İzmir Kalkınma Ajansı olarak şehrimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel mirası İzmir’in mukayeseli üstünlüğü olarak değerlendiriyor ve Yatırım Destek Ofisimiz aracılığıyla başta yabancı yatırımcılara yönelik olmak üzere yürüttüğümüz çalışmalarda bu üstünlüğün sağladığı avantajları bizzat müşahede ediyoruz.

Sahip olduğumuz tarihi ve kültürel mirasın sağladığı mukayeseli üstünlükten daha fazla istifade edebilmek adına Ajans olarak 2019 yılında “İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları” çalışmasını başlatma kararı aldık.

“İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları” çalışması ile hem Ajansımızın görevleri arasında yer alan şehrimizin yatırım ve turizm tanıtım çalışmalarına farklı bir soluk kazandırmak hem de İzmir’in kültür hayatına katkı sağlamak istedik.

İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları çalışmasının başlangıcını üç eserle yapıyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Ömer Durmaz tarafından hazırlanan “Manzaram İzmir” ismini taşıyan ilk eserimiz, şehrimizin fotoğraflanmaya başladığı 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar uzanan zaman diliminde çekilen İzmir fotoğraflarından bir seçki sunuyor.

İzmir üzerine araştırmaları ve eserleriyle tanınan araştırmacı İlhan Pınar’ın “Osmanlı Dönemi’nde İzmir’de Bir Cemaat-İzmir’de Alman İzleri” isimli Türkçe eserin Almanca çevirisi, İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları’nın ikinci eseri olarak basıldı ve lansmanı İzmir Alman Başkonsolosluğu tarafından Alman Milli Birlik Günü vesilesiyle 3 Ekim 2019 tarihinde verilen resepsiyonda yapıldı.

Şehrimizin Osmanlı Döneminde yapılmış plan ve haritalarını ilk kez bir araya getiren “Osmanlı Dönemi İzmir Plan ve Haritaları” isimli telif eser, İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları’nın üçüncü yayını olarak basıldı. İlhan Pınar’ın müellifi olduğu eser, Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmıştır.

Üç eserle başlangıcını yaptığımız “İzmir Kalkınma Ajansı Kültür Yayınları” kapsamında hazırlıkları devam etmekte olan yeni eserler önümüzdeki aylarda İzmir kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Yayınları incelemek ve talepte bulunmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: http://kulturyayinlari.izka.org.tr/