İzmir ITB Berlin Turizm Fuarı’nda

İzmir ITB Berlin Turizm Fuarı’nda

İzmir, Almanya’nın Berlin kentinde bu yıl 53.sü düzenlenen ve Dünyanın en büyük Turizm Fuarı olan ITB Berlin Turizm Fuarı’na katılıyor. Stantta, İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Bergama Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Deniz Ticaret Odası, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Ege Bölgesel Yürütme Kurulu, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ve TAV Havalimanları yetkilileri yer alıyor.

6-10 Mart tarihleri arasında sürecek olan fuarda, Türkiye standının yanında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından hazırlatılan İzmir standında dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerine İzmir tanıtımı yapılıyor. Deniz turizmini ve başta rüzgar sörfü olmak üzere su sporlarında İzmir’in dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olma özelliğini ön plana çıkaran İzmir standı ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

İzmir’den fuara katılan tur operatörleri, seyahat acenteleri, otel yöneticileri ve turizm profesyonelleri dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ve İzmir’e ilgi duyan turizmcilerle ikili görüşmelerini İzmir standında katılımcılar için ayrılan ikili görüşme alanında gerçekleştiriyorlar.

İzmir’e bu yıl başlayacak olan yeni direkt uçuşlarla birlikte turizmde gözlenen yükselişin ivmesinin daha da hızlanacağı, İzmir için turizmde önümüzdeki yıllara ilişkin olumlu perspektiftin devam edeceği katılımcı kuruluşların temsilcilerinin genel görüşü olarak ortaya konuluyor.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede, Ajans olarak İzmir için turizmin kalkınmada gerek ekonomik gerek sosyal boyutlarıyla itibariyle özel bir yeri olduğunun bilincinde olarak turizm sektörünün tüm temsilcileriyle yakın bir işbirliği içerisinde çalışıldığını belirterek bu kapsamda İzmir turizmi için yol haritasını ortaya koyacak ve turizm sektörü tarafından çok önem verilen bir çalışma olarak önümüzdeki 5 yıllık dönemi kapsayan turizm sektör stratejisinin belirlenmesi çalışmasının; yine diğer bir önemli faaliyet olarak, İzmir’in dijital tanıtım platformu olan www.visitizmir.org sayfasının daha etkin bir tanıtım mecrası olması amacıyla geliştirilmesi çalışmasına başlandığını ifade etti. İzmir’in turizm destinasyonu olarak yurtdışında tanıtım çalışmalarına dünyanın en önemli iki turizm fuarı olan Londra ve Berlin fuarlarına katılım boyutuyla bu yıl da devam edileceğini dile getiren Dr. Mehmet Yavuz, ülkemiz ve İzmir turizmi için en önemli ülke konumunda olan Almanya’ya yönelik tanıtım çalışmalarının çok yönlü ve hedefli olarak sürdürüleceğini, dünyanın en önemli turizm fuarı olan ITB Berlin Fuarının İzmir turizm sektörü için güzel ve başarılı sonuçlarla tamamlanmasını dilediğini, turizm sektörüne yönelik çalışmaların kamu, özel ve sivil toplum kesimleri de dahil olmak üzere etkili bir koordinasyon içerisinde sürdürülmesine yönelik İzmir Kalkınma Ajansının katkılarının süreceğini ifade etti.