İZKA’dan Katma Değerli Ürün Üretimine Destek

İZKA’dan Katma Değerli Ürün Üretimine Destek

Ajansımız, Ege İhracatçı Birlikleri ve İŞKUR işbirliğinde hayata geçirilecek “Uzman Mesleki Personel Yetiştirme ve İstihdam Sağlama Projesi”nin protokolü törenle imzalandı.

Protokole, Genel Sekreterimiz Dr. Mehmet Yavuz ile birlikte imza atan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, önümüzdeki 2-3 aylık dönemde dış ticaret uzmanı ve üretim-kalite mühendisi istihdam etmeyi planlayan firmaların projeye başvuruda bulunabileceklerini ifade ederek “Dış ticaret ve üretim-kalite mühendisliği alanlarında eğitim almış, ancak henüz istihdam edilmemiş kişiler ise bu projeyle donanımlarını artıracaklar. Proje, üyelerimiz tarafından talep edilen sayıda yeni mezun veya iş hayatına yeni başlayan dış ticaret uzmanı ve üretim-kalite mühendisleri arasından ön eleme ile seçilmiş adaylar için projelendirilmiş bir mesleki uzmanlaşma programı ve devamında mentorluk istihdam sürecini kapsıyor” bilgisini verdi.

Projeyi İZKA ile birlikte gerçekleştirdiklerini kaydeden Eskinazi, “İZKA Genel Sekreterimiz nezdinde İZKA’ya işbirlikleri için teşekkür ediyoruz. Bu proje katma değerli ürün üretimini artırma çabamızın bir adımı. Program sonucunda adaylar için uygun şartları sağlamaları durumunda katılımcı firmalarımız İŞKUR desteklerinden de yararlanabilecekler.

Genel Sekreterimiz Dr. Mehmet Yavuz da, projenin yaklaşık bir yıllık incelikli, detaylı çalışmanın ürünü olduğunu ve farklı bir model uygulanacağını ifade ederek, “Üye firmaların personel yetiştirmeleri adına başarılı olacağına, ülkemize rol model olacağına inanıyorum. 2019 yılındaki temamız ‘Mesleki Eğitim Rol Model Program’ olarak ülkemizde önemli fırsatlar sağlayacak” dedi.