Enerji Sohbetleri Seminerlerinin İkincisi Ajansımız Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Enerji Sohbetleri Seminerlerinin İkincisi Ajansımız Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında düzenlenen ‘Enerji Sohbetleri’ seminerlerinin ikincisi, Ajansımız ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ev sahipliğinde, Solarbaba ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) desteğiyle yapıldı. EBSO Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere, Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı (TÜREB) Hakan Yıldırım, Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Muhsin Dönmez’in yanı sıra, çok sayıda sanayici katıldı.

 

“WindEurope’u İzmir’e getirmek istiyoruz”

Ajansımız Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz İzmir’in, “rüzgarın başkenti’ sıfatını hak eden bir şehir olduğunu belirterek, “İzmir’de rüzgardan enerji üretiminin yanı sıra rüzgarın enerji üretiminde kullanılan ekipmanların üretimi, teknolojisi ve inovasyonu ile bir ekosistem olarak ele alıp, küresel ölçekte, bir Danimarka benzeri bu bölgede bir rüzgar enerjisi teknoloji merkezi üssü haline dönüşme ile alakalı çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu. Ajansımız tarafından geliştirilmiş ve şu an son aşamada olan ‘Best For Energy’ adını taşıyan bir Avrupa Birliği projeleri olduğunu dile getiren Yavuz, “Bu proje İzmir’deki temiz enerji sektöründeki çalışan firmaların küresel ölçekte rekabet gücünü artırılmasını amaçlayan bir proje. Bu kapsamda ise İzmir’deki tedarik zincirinin güçlendirmesine yönelik çok önemli çalışmalar gerçekleştirecek” diye konuştu. WindEurope’un bazı etkinliklerini İzmir’e çekmek istediklerini söyleyen Yavuz, “WindEurope’u, Avrupa’nın en büyük fuarını, dünyanın bu alandaki en büyük fuarını İzmir’e getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Gelecek, güneş ve rüzgarda

Toplantıda konuşan TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, ‘İzmir rüzgarın başkenti’ mottosunu bulmanın kolay olmadığını, İzmir’in son 15 sene içerisinde rüzgara verdiği önem ve yaptığı yatırımlarla bunu fazlasıyla hak ettiğini belirtti. İzmir’in rüzgar türbininde, kurulu güçte rakam olarak bir numara olduğunu ifade eden Yıldırım, rüzgar ve güneşin geçtiğimiz 20 sene ile önümüzdeki 40 sene kıyaslandığında emekleme aşamasında olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “2040 senesinde ise kömür ve doğalgazın önüne geçecek. 2040’a kadar dünya rüzgara 5,5 trilyon dolar, güneşe 4,5 trilyon dolar harcayacak. O yüzden bu işin sanayisinden nasıl faydalanabiliriz ve bunu nasıl daha fazla geliştirebiliriz onu anlamanın zamanı geldi ve geçiyor” dedi.

 

“Elektrik tüketiminde zirvedeyiz”

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı Muhsin Dönmez ise, Türkiye’nin enerji ve doğal kaynaklara olan talebinin, ekonomik büyüme ve nüfus artışı sebebiyle her geçen gün artış gösterdiğini söyledi. 2002 yılından bu yana Türkiye’nin yıllık yüzde 5,5’lik büyüme oranıyla OECD üyeleri içerisinde elektrik talebinde en hızlı artış gösteren ülke olduğunu vurgulayan Dönmez, “Ülkemiz, 2019 Temmuz sonu itibariyle 90,4 GW kurulu güce sahiptir. Bu rakam ülkemizin kurulu gücünün son 15 yılda 3 kat arttığını ortaya koymaktadır. 2017-2023 yıllarını kapsayan ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre 2015 yılında sanayi sektörünün nihai enerji tüketimindeki payı yüzde 32,4 ve net elektrik tüketimindeki payı ise yüzde 47,6 olduğu bildirildi. Bu durum sanayi sektörünün enerji tüketiminde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu açıkça gösteriyor” dedi.

 

“Milli enerji stratejisi olmalı”

Türk enerji piyasalarının temel iki özelliğinin devamlı artan talep ve enerji kaynaklarının temininde dışa bağımlılık olduğunu ifade eden Dönmez, “Ülkemiz her ne kadar yerli ve milli enerji stratejisi çerçevesinde atmakta olduğu adımlarla bu bağımlılığı azaltmayı hedeflese de, enerjiyi verimli kullanmadığımız ve yenilenebilir enerjiden faydalanma hedeflerimizi artırmadığımız müddetçe, ülkemiz dışa bağımlı bir yapı sürdürmeye devam edecek” dedi.

Toplantı açılış konuşmalarının ardından TÜREB Oturumu “Rüzgarın Başkenti İzmir” ve Solarbaba Oturumu “Güneş Enerjisinin Yakın Geleceği” konulu oturumlarla devam etti.