İzmir’e Dev Elektrikli Araç Sistemleri Yatırımı

İzmir’e Dev Elektrikli Araç Sistemleri Yatırımı

Temiz enerji ve temiz teknoloji yatırımlarında Türkiye’nin merkezi haline gelen İzmir, İtalyan otomotiv devi Eldor firmasının yapacağı 810 Milyon TL’lik yatırımla elektrikli araç şarj üniteleri üretiminde önemli bir yatırıma ev sahipliği yapmış olacak. İzmir’de Ege Serbest Bölgesi’nde gerçekleşecek elektrikli araç sistemleri üretim tesisi yatırımına, proje bazlı devlet desteği sağlanacak.

Dünyadaki otomotiv markalarının en büyük ana tedarikçilerinden biri olan Eldor’un İtalya, Türkiye, Çin, Brezilya ve ABD’de üretim tesisleri bulunuyor. Küresel olarak 20 ayrı lokasyonda 3.500 çalışana sahip olan firmanın ürettiği teknolojiler dünya üzerinde 300 milyon araç tarafından kullanılıyor. Türkiye’de 1998 yılından bu güne İzmir’de Ege Serbest Bölgesi’nde otomobiller için ateşleme bobini üreten İtalyan Eldor firması, İzmir’deki yeni yatırımıyla birlikte elektrikli araç sistemleri üretecek. Yıllık 200 bin adet DC-DC dönüştürücü, 200 bin adet batarya şarj ünitesi, 800 bin adet enerji yönetim modülü ve 75 bin adet HV başlatma modülü üretim kapasitesine sahip olacak yeni tesisin, 700 kişilik ek istihdam yaratması hedefleniyor.

Komple yeni yatırım şeklinde yapılacak projenin, etaplar halinde 6 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin, temiz teknolojiler içinde önemli bir yer tutan elektrikli araçlar sektörünün İzmir’deki gelişimi için büyük bir katkı sağlaması bekleniyor.