Efeler Yolu Projesine Uluslararası Ödül

Efeler Yolu Projesine Uluslararası Ödül

İzmir Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılında Fizibilite Desteği, 2019 yılında ise Küçük Menderes Havzası Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklediği Efeler Yolu Projesi, Green Destinations organizasyonu tarafından düzenlenen “Top 100 Stories” yarışmasında “Kültür ve Gelenek” kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

Green Destinations “Top 100 Stories” seçkisiyle turizmin geleceğine yönelik iyi uygulama örneklerini tüm dünyaya tanıtmak ve diğer turizm destinasyonlarına ilham kaynağı olmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu ödül ile Efeler Yolu’nun değeri dünyaya tanıtılırken aynı zamanda sürdürülebilir turizmin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak.

Efe/zeybek kültürü bakımından önemli köyleri, yaylaları ve efe yataklarını günümüzde halen korunabilmiş doğal patikaları kullanarak birbirine bağlayan Efeler Yolu, İzmir’in Bornova ilçesinden başlayarak Nif Dağı ve Bozdağ sıradağlarını geçerek Kiraz’ın yaylalarını dönen ve devamında Aydın sıradağları üzerinden Selçuk ilçesinde sonlanan 500 kilometrelik çok etaplı ve işaretli bir yürüyüş yoludur.