Dış Mekan Süs Bitkileri Genç Fide Üretim Tesisi Güdümlü Projesi

Ajansın 2015 yılı güdümlü projelerinden biri olan ve Ödemiş Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Dış Mekan Süs Bitkileri Genç Fide Üretim Tesisi” projesinde S.S. Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü ve E.Ü. Ödemiş Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü proje ortağı; Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü proje iştirakçisi olarak yer almaktadır.

 

Proje kapsamında bölgedeki üreticilerin standart ve kaliteli dış mekan süs bitkisi fide ihtiyacını karşılamak üzere yıllık yaklaşık 12 milyon adet fide üretimi hedeflenmektedir. 110 dönüm arazi üzerinde oluşturulacak olan tesis içerisinde, köklendirme serası, yetiştirme ve adaptasyon seraları, anaç üretim parseli yanı sıra idari bina vb. fiziki kullanımların yapılandırılması planlanmaktadır. Proje kapsamında mesleki eğitim faaliyetleri ile deneme üretimi faaliyetleri de öngörülmektedir. Proje sonunda oluşturulacak teknoloji yoğun tesis ile Küçük Menderes Havzasında süs bitkileri sektöründe faaliyet gösteren üreticilere kontrollü, yüksek kaliteli ve seri bir üretim ile genç fide sağlanması, yurt dışına genç fide ihracatının artırılması hedeflenmektedir.

 

2016 yılında sözleşmesi imzalanan projenin uygulama süreci devam etmekte olup, toplam bütçesinin (3.743.240 TL) % 75’i Ajans tarafından desteklenmektedir.