Başkan Yardımcımızın İYTE Ziyareti

Başkan Yardımcımızın İYTE Ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Çetin Ali Dönmez ve beraberindeki Heyet tarafından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne (İYTE), Teknopark İzmir ve İzmir Teknoloji Üssü konularının ele alındığı bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyarete; İzmir Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD), Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) temsilcileri de katılım gösterdi.

Türkiye’de kalkınma ajansı desteğiyle hayata geçirilen ilk güdümlü proje olan İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşen ziyaret programı, Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran’ın İYTE ve Teknopark İzmir’de sürdürülen çalışmaları aktardığı sunum ile başladı. Rektör Baran, sunumunda İzmir Teknoloji Üssü projesi konusunda ve İYTE’de yürütülen akademik ve bilimsel çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. İnovasyon Merkezi’ndeki sunumun ardından heyet Teknopark İzmir’de halen ar-ge çalışmalarını sürdüren ve önemli projelere imza atan firmaları ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Geleneksel yöntemlere dayalı tarımsal üretimin aksine, yapay zeka ve bilgisayar sistemleri kontrolü ile geliştirdiği tasarlanmış/kontrollü ortamda, topraksız tarım ile yüksek verim alınması üzerine çalışan bir firmayı ziyareti ardından Bakan Yardımcısı Dönmez, Rektör Baran, Biyofarmasötik ilaç geliştirme ve proses geliştirme laboratuvarı olan ve kanser ilaçları olarak adlandırılan Biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesi için Teknopark İzmir’de alt yapısını kuran bir başka firmanın, hücre hatları ve proses geliştirme konusunda yaptığı çalışmaları yakından izledi.

Teknopark İzmir’in önemli firmalarından birinin çalışmalarını daha yerinde gözlemleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, 2013 yılında TeknoGirişim Desteği ile kurulan ve kurulmasını takip eden 5 sene içerisinde toplam 20 projeye ulaşan firma çalışanlarını tebrik etti. Rektör Baran’la gerçekleştirdiği firma ziyaretlerinde, İYTE üst yönetimi ve Teknopark İzmir yöneticilerinden de bilgi alan Bakan Yardımcısı Dönmez, elektronik, mekatronik ve robotik kontrol sistemleri üzerine çalışan firmanın, CERN’de yürütülen atom altı parçacıkların çarpıştırılması sonrası enerji yayılımlarının takip edildiği büyük plakaların birbirinden paralel ayrılması ile ilgili açılan ihaleye kabul edilen tek Türk firması olmasını, sanayi ve teknoloji açısından ve ülke için önemli bir adım olduğu vurgusunu yaptı.

Ziyareti ardından, Rektör Baran tarafından uğurlanan, ilgi ve desteği için teşekkür edilen Bakan Yardımcısı Sayın Çetin Ali Dönmez, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.