×
YENİLİK VE
GİRİŞİMCİLİK
SÜRDÜRÜLEBİLİR
TURİZM
TEMİZ ENERJİ
TEMİZ TEKNOLOJİ
KIRSAL
EKONOMİ
TOPLUM
VE İSTİHDAM
HAKKIMIZDA DESTEKLER STRATEJİ VE ANALİZLER ETKİNLİKLER HABERLER DUYURULAR İHALE İLANLARI
DOKÜMAN MERKEZİ KAYS BİZE ULAŞIN

Sürdürülebilir Turizm

Akdeniz’in Çekim Merkezi İzmir.

2014 - 2023 BÖLGE PLANI
Image

Dünyada pek az şehrin sahip olabileceği zengin bir tarihe, kültürel ve doğal çeşitliliğe ev sahipliği yapan İzmir için, turizm sektörünün kalkınması vazgeçilmez bir unsurdur. Turizm aracılığıyla bölgenin tarihi ve turistik değerlerinin korunarak geliştirilmesine, İzmir’in turizm sektöründen aldığı payın artırılması için stratejik boyutta gerekli araştırma ve analiz çalışmaları yapılmasına önem vermekteyiz.

Bu kapsamda, bütünsel turizm stratejileri oluşturmakta ve turizm kapasitesinin artırılmasına yönelik projelere mali destek sağlamaktayız. Bunun yanı sıra İzmir’in markalaşma sürecini yöneterek, turizm alanında sunduğu ürünleri tek bir çatı altında yurt içi ve yurt dışı platformlarda tanıtmaya yönelik faaliyetler yürütmekteyiz.

Strateji ve Analizler

 • 2010-2017

  İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı

  İzmir'in tanıtımına katkı sağlamak amacı ile yürütülen bir algı araştırmasını, mevcut durum tespitini ve kentsel pazarlamaya yönelik stratejileri içermektedir.

  İNCELEYİN →
 • 2013

  İzmir Kültür Ekonomisi Envanteri ve Gelişme Stratejisi

  İzmir'de kültür alanının geliştirilmesi için kapsamlı bir veri araştırma, derleme, değerlendirme, analiz ve strateji oluşturma çalışması olarak gerçekleştirilmiştir.

  İNCELEYİN →
 • 2013

  İzmir Turizm Mevcut Durum Analizi

  İzmir'de turizm sektörünün mevcut durum analizi ve diğer ulusal ve uluslararası örneklerle kıyaslanmasını içermektedir.

  İNCELEYİN →

Sağlanan Destekler


İzmir Kalkınma Ajansı olarak ulusal kalkınma planıyla uyumlu, katılımcılık esasına dayalı bölge planları hazırlıyor ve bu planların uygulanmasına yönelik proje ve faaliyetlere teknik ve mali destek sağlıyoruz.

68

Turizm Odaklı Proje

57M

TL Mali Destek

background

İzmir Kent Markalaşması

2012 yılında tanıtım çalışmalarımızı bütünsel bir yaklaşımla yürütmek amacıyla İzmir görsel kimliği çalışması tamamlandı. Çalışma sonucunda İzmir’in körfezini, denizini, gökyüzünü ve güneşini simgeleyen nazar boncuğu formunda bir İzmir logosu tasarlandı ve kullanımının yaygınlaşması için kent içi açık hava uygulamaları ve basılı tanıtımlar hazırlandı. Kent markalaşması çalışmalarımız kapsamında üretilen İzmir logosu, turizm tanıtım broşürleri, fotoğraf ve haritalar

visitizmir.org web sitemiz aracılığıyla Iİzmirlilerin ve İzmir’i tanımak isteyenlerin kullanımına sunuldu. Tanıtım çalışmalarımızı dijital platformlarda güçlendirmek için ve hem yerli hem de yabancı turistlere İzmir’de bulundukları süre içinde rehberlik etmesi amacıyla Visit İzmir Kent Portalı ve sosyal medya hesapları 2016 yılında yayına başladı. Online tanıtım faaliyetlerimiz bu dijital medya kanalları üzerinden devam etmektedir.

Image

Etkinlikler